Stressz és az immunrendszer

Mai világunkban az átlagemberek sajnos nem nagyon tudják kikerülni a stresszhelyzeteket, mégis akadnak olyanok, akiknek az immunrendszere nem sínyli meg, ha munkájuk révén akár napi szinten is komoly megterhelés éri őket. Orvosilag vizsgálva ezeket az embereket, életfelfogásukban három közös dolgot figyeltek meg; ezeket a pszichológusok
 
 A "stresszrezisztencia három alappilléré"-nek nevezték el
1) felelősségérzet (az ember  saját családjával, önmagával és munkájával szemben egyaránt);
2) kontroll-érzet (a különböző érzelmek és élethelyzetek felett);
3) kihívás-érzet (a változások fenyegetettséget vagy problémát kiváltó mivolta helyett azok egyfajta feladatként történő felfogása).

Pszichikai szempontok szerint a két legfőbb gyógyító erő az immunrendszerre nézve a nevetés és a szeretet!
Kísérleti megfigyelések támasztják alá, hogy a szerelmespárok immunrendszere jóval aktívabb, mint az egyedül élő átlagemberé; egy a Harward Egyetemen végzett kísérlet eredménye szerint pedig a Teréz anya szeretetteljes munkásságáról vetített film hatására javultak a diákok immunértékei...

Erőszakos filmeket vetítve...a diákok immun-értékei csökkentek.
Nincs hát mit tenni a szeretet ellen, a "Teréz anya hatás", a szeretet gyógyító hatalma minden esetben működik - életünk, környezetünk, embertársaink szeretete révén saját immunrendszerünket is javítjuk.
Stresszoldó, ezért egyben immunrendszer-erősítő hatásúak továbbá a rendszeresen végzett relaxációs és meditációs gyakorlatok, az autogén tréning, valamint az imádság.
 
Végső soron minden betegség szeretethiánnyal függ össze, vagy olyan szeretettel, melyet feltételekhez kötöttek, hiszen ez az immunrendszer kimerüléséhez, meggyengüléséhez, s így fokozott testi sebezhetőséghez vezet. Meg vagyok győződve arról, hogy minden gyógyulásnak köze van ahhoz, hogy feltétel nélkül adhatunk és kaphatunk szeretetet; ez immunrendszerünk legerősebb ingerléséhez vezet."  
Bernie Siegel (orvos, a szeretet immunrendszerre gyakorolt pozitív hatásait vizsgálta)

/Forrás: Váradi Tibor: Népbetegségek megelőzése és szelíd gyógymódjai 1. kötet/

Népszerű bejegyzések az elmúlt héten

Népszerű bejegyzések