Párbeszéd a végtelennel
Idézetek Böjte Csaba könyvéből
Olyan a világ, amilyen, a gyerekeket úgy kell nevelni, hogy ebben a világban megállják a helyüket...meg lehet érteni a gyerekeket...de ez kevés:..ismernünk kell a holnapot, és arra kell megtanítanunk őket, hogy akkor is jókedvű, Istenben, önmagukban bízó, az életet vállaló emberek legyenek....
1. A ház körüli becsületes munka tartós hiánya hosszú távon a népünk sorvadásához vezet. Csak az előrelátó, bölcs gondolkodás, kemény kétkezi munka tarthatja fent a jövő családjait...és erre kellene megtanítanunk gyermekeinket....A konyhakert művelését vegyék komolyan. A kertben termett hagymát fel kell fonni, a paszulyt szépen leszedni, felszárítani, tárolni, a zöldségből télire zakuszkát készíteni, a paradicsomot befőzni, káposztát sarvalni, hordóba eltenni....
2. A gyermekeket, fiatalokat meg kellene tanítani az önfenntartásra,...becsületes, tisztességes munkára. Nagydiákjainkat elvittük egy-egy napra napszámban krumplit szedni. Egy napi munkabérük egy nagy zsák pityóka volt, annyi, amennyit egy fiatal egy télen elfogyaszt. A nyári vakációban elmentünk húsz diákkal erdőt tisztítani. Egy heti fizetségként annyi fát kaptunk, amennyivel egy húszfős otthont ki lehet fűteni....
3. Tanítsátok meg a gyerekeket meglátni a természet adományait: gyógynövényeket gyűjteni, a nyirkos oldalban forrást befogni egy kis csorgóba, biztonságosan tüzet rakni, üstben ételt elkészíteni, és jó étvággyal elfogyasztani. Az erdőben termett gyümölcsökből télire eltenni, a jó, ehető gombát szépen felszárítani, finom hecsedli lekvárt főzni.
4. Mindenütt, ahol lehet, a kiépített rendszerekről lassan le kell válni. A fűtést már több házunkban átállítottuk fára. házainkat biztatom, hogy nézzenek ki szép, eladó erdőket...Nem látok mád utat, őseink is ezen az úton jártak, így legalább a kevés pénzünket népünk egyszerű fogatosainak, erdőmunkásainak adhatjuk, és nem távoli országok mágnásainak.
5. Minden háznak tudatosan le kell faragnia az üzemeltetési költségeket. Gyermekeinket is erre az egyszerű, takarékos, fenntartható pályára kell állítanunk! Nem kell a csapokat maximumra kinyitni kézmosás és fürdés alatt, a villanyokat le kell oltani ott, ahol nem vagyunk, a fűtést ésszerűen használjuk.
Csíksomlyón sikerült befognunk egy forrást, kis tavat is ástunk, így az öntözéshez, az állatok itatásához,...a kocsimosáshoz a víz Istentől van. Isten bőséges esőt csorgat minden házra, fel kell azt fogni.
Szent meggyőződésem, hogy a jókedvnek, a vidámságnak a mi életünk mindennapi viseletének kell lennie.
A székely ember régebben is kikacagta a feléje tornyosuló bajokat, és valóban, jókedvű, vidám szemmel nézve legtöbbször kiderül, hogy nem is annyira megoldhatatlanul félelmetes az a fojtogató gond, mely lenyeléssel fenyeget...
Nem hiszem, hogy a Jóisten akár az emberiségnek, akár a magyar nemzetnek vagy egyetlen családnak is olyan feladatot adna, amire nincs megoldás.
Adja Isten, hogy legyen türelmünk megbeszélni, szeretettel, alázattal megoldani gondjainkat!
Szent Ferenc atyánk azt mondta, ha valaki lógatta az orrát és kezdte sorolni a világ nagy gondjait: "A szomorúság olyan, mint a ragályos betegség. Ne terjeszd a kórt!
Menj szépen, mosd tisztára a lelkedet, aztán gyere vissza jókedvvel,
ne rontsd el másnak is a hangulatát!"
...A félelem, a bizalmatlanság megbénítja az embert....
A fiatalokat az emberbe vetett végtelen hittel kell megajándékoznunk!
...Arra buzdítok minden kedves olvasót, hogy ne foglalkozzon a világ hisztijével, hanem inkább ültessen a kertbe fát, gondozza a rózsabokrokat, főzzön valami finomat, kedveskedjenek pajkosan egymással, és tegyék rendbe otthonukat. Ettől jobb lesz a világ, értékesebb lesz az élet, viszont, ha bosszankodnak, pánikba esünk, akkor legfennebb csak idegesebb lesz a világ.
Ha azt mondanák, hogy itt a világ vége, akkor is szépen megöntözném a
virágaimat és ebéd közben megnevettetném a gyerekeimet, mert a jó Isten ezt a feladatot bízta rám, és mert talán a friss virágok között, derűs együttlétben a világvége is elviselhetőbb lesz."